Usuwanie żylaków za pomocą pary wodnej – czy to możliwe?

Żylaki powrózka nasiennego - jak je rozpoznać

W tym artykule omówimy różne metody leczenia żył pniowych, w tym Endovenous ablacji mechanochemicznej, ambulatoryjnej flebektomii i technik nietermicznych. Usuwanie żylaków parą wodną jest jedną z metod, która ma ograniczoną ilość dowodów klinicznych. Chociaż może ona przynosić pewne korzyści, jest mało prawdopodobne, aby była równie skuteczna jak te procedury.

Endovenous mechanochemical ablation

Dostępne są dwie różne techniki endovenous mechanochemical ablation. Pierwsza z nich wykorzystuje obracający się drut wprowadzony do cewnika w celu mechanicznego uszkodzenia śródbłonka żyły. Druga metoda wykorzystuje sklerozant, który jest infuzowany na końcu cewnika. Obie te metody są bardzo skuteczne, ale różnica między nimi polega na metodach i potencjalnych powikłaniach.

Istnieje duża szansa, że zabieg będzie miał wyższy wskaźnik powodzenia, jeśli zostanie wykonany we wczesnym stadium. Niemniej jednak należy upewnić się, że zabieg jest wykonywany przez klinicystę z odpowiednim przeszkoleniem i doświadczeniem w procedurze. Pacjent może doświadczyć wrzodu, chociaż szanse na to są niewielkie. Istnieje kilka zagrożeń związanych z tą procedurą, w tym nawrót owrzodzenia.

Obecnie nie przeprowadzono metaanalizy porównującej skuteczność NBCA z innymi technikami endovenous. W niedawno opublikowanym badaniu porównano je jednak pod względem sukcesu klinicznego i anatomicznego. Badanie to identyfikuje również ograniczenia NBCA jako metody leczenia żylaków. W badaniu stwierdzono, że zarówno NBCA, jak i RFA są skuteczne, a żadna z nich nie jest lepsza od operacji – fragment ten jest wynikiem działań ekipy serwisu dlaczegooni.pl.

Procedura ta jest mniej inwazyjna niż chirurgiczne usuwanie żylaków i nie jest traktowana jako substytut zabiegu chirurgicznego. W rzeczywistości endovenous mechanochemiczna ablacja jest bardziej skuteczna u chorych z niewydolnością żył niż chirurgiczne usuwanie żył. Jest ona jednak skuteczna tylko w przypadku dużych żylaków odpiszczelowych. Pacjenci powinni mieć również minimalną średnicę 4,5 mm, aby mogli być leczeni za pomocą endovenous laser ablation.

Ablacja cyjanoakrylowa jest najnowszą, nietermiczną techniką endovenous vein ablation. Procedura ta została przebadana i zatwierdzona przez FDA do usuwania żylaków u dorosłych. W badaniu z udziałem 310 dorosłych osób, pierwotnym punktem końcowym była całkowita okluzja żyły odpiszczelowej wielkiej. Drugorzędowe punkty końcowe obejmowały zmiany w punktacji AVVQ i VCSS.

Ambulatoryjna flebektomia

Usuwanie żylaków za pomocą pary wodnej jest stosunkowo nową metodą leczenia. Metoda ta jest mniej traumatyczna niż stripping lub flebektomia i może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Producent systemu TriVex twierdzi, że nowa technika zmniejsza liczbę nacięć i infekcji pooperacyjnych. Nie udowodniono jednak jeszcze jej wyższości nad standardową ambulatoryjną flebektomią.

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania SEPS. Pacjenci z chorobą okluzyjną naczyń, zakażonym owrzodzeniem oraz pacjenci nieambulatoryjni są generalnie przeciwwskazani. Inne przeciwwskazania to cukrzyca, niewydolność nerek, niewydolność wątroby i otyłość. Zakrzepica żył głębokich, twardzina i wrzody są przeciwwskazaniami. Nie są one jednak jedynymi przeciwwskazaniami.

Rozważając usunięcie żylaków, chirurg powinien zwrócić uwagę na chorobę podstawową i zakres problemu. Jeśli żyły powodują uszkodzenia skóry, chirurg może zalecić ich usunięcie. Technika ta pomaga również zapobiegać nawrotom owrzodzeń. The saphenofemoral junction, żyła, która jest połączona z saphenopliteal joint, może być podatna na refluks.

W jednym z badań porównano dwie grupy pacjentów z żylakami w stopniu klinicznym od C2 do C6. Pacjenci z pierwszej grupy zostali poddani endovenous steam vein sclerosis, a pacjenci z grupy kontrolnej przeszli zabieg Babcocka. Badacze porównali wyniki obu procedur za pomocą wyniku VCSS. Należy jednak pamiętać, że sklerotyzacja żył parą wodną nie jest wskazana u kobiet w ciąży i pacjentek we wczesnej ciąży.

Zabieg polega na zastosowaniu gorącej pary wodnej na obszar dotknięty chorobą. Para jest wtłaczana do żyły i po przejściu przez kanał cewnika jest schładzana do temperatury 120degC. Para aplikowana do żyły jest niezwykle gorąca – impuls pary o tej temperaturze uwalnia 60J energii na jeden centymetrowy odcinek. Para uszkadza trzy warstwy żyły, powodując obliterację lub stwardnienie naczynia.

Wynik tego leczenia był podobny do wyników leczenia metodami tradycyjnymi. Większość pacjentów zgłaszała minimalny ból po zabiegu. Po kilku tygodniach mogli wznowić normalne czynności i wrócić do pracy. Autorzy stwierdzili również, że procedura jest bezpieczna i skuteczna bez leczenia oddziałami ubocznymi lub pończochami uciskowymi. Średni czas powrotu do pracy wynosił 0,4 +/ 1,1 dnia i cztery do pięciu tygodni.

Nietermiczne techniki leczenia żył pniowych

EVTA (electrovascular thermal ablation) stała się standardem w leczeniu patologicznych żył pniowych, ale jej stosowanie nie jest powszechnie akceptowane. Istnieją różne przyczyny braku konsensusu co do korzyści płynących z EVTA, w tym preferencje pacjentów i zmienność. Oprócz bezpieczeństwa i skuteczności EVTA, techniki nietermiczne mają potencjalne zalety w stosunku do zabiegów termicznych. W niniejszym przeglądzie omówione zostaną zalety i wady obu technik oraz podkreślone zostaną zalety i wady każdej z nich.

Większość pacjentów czuje się komfortowo przy znieczuleniu tumescencyjnym, ale metoda ta może zwiększyć ryzyko wystąpienia siniaków po zabiegu. Pacjenci, którzy są wrażliwi na ból lub mają fobię przed igłami, mogą preferować techniki ablacji nietermicznej. Techniki nietermiczne dają podobne rezultaty jak ablacja termiczna. Poza tym, że są bezpieczniejsze, techniki nietermiczne mają mniej powikłań. Ostatecznie pacjenci powinni wybrać metodę, która jest dla nich najlepsza.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest kolejną alternatywą. Podobnie jak EVLA, ablacja o częstotliwości radiowej wykorzystuje częstotliwość radiową do ogrzewania wnętrza żyły. Zatwierdzony przez FDA system Closure Plus (VNUS) został po raz pierwszy wprowadzony do procedur endovenous. W 2007 roku został zastąpiony przez system segmentowy Closure Fast, który posiada 7-centymetrową terapeutyczną końcówkę dystalną. W 2012 roku wprowadzono nowszą wersję systemu segmentowego Closure Fast z trzycentymetrową sondą grzewczą. Oprócz EVLA w ablacji prądem o częstotliwości radiowej stosuje się termoterapię bipolarną, w której ściany żył przewodzą ciepło.

Laser endovenous i ablacja prądem o częstotliwości radiowej to dwie najczęściej stosowane metody leczenia niewydolności żył powierzchownych. Będąca złotym standardem ablacja, endovenous thermal ablation stała się standardem w leczeniu żył. Techniki te są mniej inwazyjne i mogą być wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Ablacja mikrofalowa i parowa to najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie, choć badania nad ich skutecznością są ograniczone.

W badaniu obserwacyjnym MOCA była skuteczna w leczeniu GSV i AASV. Obie procedury mają podobne wyniki i nie wymagają stosowania pończoch uciskowych po zabiegu. AASV i GSV rzadko są leczone łącznie. Jednak firmy ubezpieczeniowe mogą dyktować, że procedura jest bardziej odpowiednia, jeśli ktoś cierpi na oba te schorzenia. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć różnicę między nimi.

Usuwanie żylaków parą

W procedurze zwanej ablacją endovenous, cewnik jest używany do dostarczania pary pod wysokim ciśnieniem do naczyń krwionośnych, niszcząc lub obkurczając obrzęknięte żyły. W porównaniu z innymi opcjami leczenia, ablacja parowa ma mniej skutków ubocznych. Na czym polega usuwanie żylaków? Te naczynia krwionośne mają ciemnofioletowy kolor i powiększają się, gdy zawory wewnątrz nich źle funkcjonują.

W randomizowanym badaniu kontrolowanym 102 dorosłych pacjentów z żylakami w stopniu klinicznym od C2 do C6 poddano zabiegowi sklerotyzacji. Grupa kontrolna poddana została procedurze Babcocka. Każdy uczestnik miał żylaki w stopniu klinicznym od C1 do C6 w co najmniej jednej kończynie. Porównywano wyniki obu metod leczenia w zakresie danych demograficznych pacjentów, stopnia zaawansowania choroby, redukcji skali stwardnienia naczyń (VCSS) oraz powikłań pooperacyjnych.

Zabieg ten jest przeciwwskazany u pacjentów z towarzyszącą chorobą okluzyjną tętnic, owrzodzeniami oraz u pacjentów nieambulatoryjnych. Osoby z ciężką niekompetencją żylną powinny poddać się flebektomii. Niekompetencja żył może prowadzić do owrzodzenia i bliznowacenia. Usunięcie żył klasycznym zabiegiem chirurgicznym wiąże się ze znieczuleniem ogólnym, hospitalizacją i utratą pracy.

Ablacja parowa jest realną opcją leczenia pacjentów z małymi lub średnimi żylakami. Jest skuteczna w leczeniu zarówno małych, jak i dużych żylaków, a zabieg nie wymaga operacji. Pacjenci mogą wznowić normalne czynności po zabiegu, choć powinni unikać uciążliwych czynności przez kilka dni. Po zabiegu będą musieli nosić pończochy uciskowe, aby uniknąć zasinień i tworzenia się skrzepów krwi.

Przed wykonaniem zabiegu lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe. Zabieg najlepiej wykonywać w znieczuleniu miejscowym w miejscu, gdzie obszar jest dobrze pokryty tłuszczem. W przypadku leczenia źródła refluksu nie jest prawdopodobne, że dojdzie do zapalenia żyły. W takich przypadkach można wprowadzić do krwiobiegu cewnik angiograficzny. Następnie do cewnika angiograficznego wprowadza się cewnik parowy. Gdy cewnik znajdzie się w żyle, wykorzystuje się ultrasonografię duplex w celu weryfikacji położenia cewnika.

W leczeniu żył bierze udział kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest rodzaj występujących żylaków. W rzeczywistości pacjenci mogą mieć wiele żylaków – częsty stan znany jako „de novo” – i jeden lekarz może nie wiedzieć, jak prawidłowo leczyć. Najlepszym sposobem na zapewnienie sukcesu jest wykonanie dokładnego badania USG duplex przed poddaniem się operacji. Zazwyczaj takie badanie trwa od 10 do 20 minut na każdą nogę. Słabej jakości skan może przegapić podstawowe przyczyny żylaków.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj Dalej

Jak odmłodzić twarz? Poznaj 5 sprawdzonych zabiegów bez skalpela

Zastanawiasz się, jak odmłodzić twarz, aby uniknąć bolesnej rekonwalescencji, a efekty były naprawdę widoczne? Skorzystaj z pomocy medycyny estetycznej. Wybór zabiegów, których celem jest odmładzanie twarzy bez skalpela, jest ogromny. W dzisiejszym artykule przedstawiamy 5 sprawdzonych procedur polecanych przez ekspertów.