Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces otrzymywania zwolnień lekarskich online? Jakie są zasady jego wystawienia? Jakie zalety daje takie rozwiązanie? Wszystkiego tego dowiesz się w niniejszym krótkim artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.
Zwolnienie lekarskie online – informacje ogólne i zasady działania
Zwolnienie lekarskie online pojawiło się w Polsce 1 stycznia 2016 roku. Do końca listopada roku 2018, lekarze mogli wystawiać zwolnienia papierowe. Z początkiem grudnia 2018 roku jednak, na terenie naszego kraju obowiązują wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
Zasada działania tego systemu jest bardzo prosta. Lekarz przekazuje bowiem do ZUS-u zaświadczenie lekarskie o niezdolności pracownika do wykonywania pracy. ZUS z kolei przesyła tę informację do pracodawcy, nie później jednak niż następnego dnia po otrzymaniu zaświadczenia od lekarza – cytat ten został zaczerpnięty od redaktora serwisu naturalne-pogotowie.pl. Cały proces odbywa się tutaj z pominięciem udziału chorego pracownika. Informacja o zwolnieniu przekazywana jest również pracownikowi za pośrednictwem portalu PUE ZUS.
Widzimy więc, że rozwiązanie to nie jest zbytnio skomplikowane i przyspiesza cały proces. Ma ono wiele zalet, zarówno dla lekarza jak i dla pracownika oraz jego pracodawcy.
Korzyści dla lekarza
Przede wszystkim zaletą dla lekarza jest oszczędność czasu. Wystawienie zwolnienia online jest znacznie krótsze niż wystawienie go w formie tradycyjnej. Wystarczy, że lekarz poda numer PESEL swojego pacjenta, a wszystkie niezbędne dane, pojawią się w jego systemie. System podpowiada zarazem kod literowy i numer statystyczny danego schorzenia. Lekarz ma też wgląd do wcześniejszych zwolnień pacjenta.
System ma również za zadanie przypominać lekarzowi o możliwości skierowania danego pacjenta na rehabilitację, jeżeli zachodzi taka konieczność. Wystawione przez lekarza zwolnienie, przekazywane jest automatycznie do ZUS-u.
Korzyści dla pracodawcy
Jeżeli pracodawca założył swój profil na portalu PUE, informacja o wystawionym dla swojego pracownika zwolnieniu wraz z konkretnym zwolnieniem dotrze do niego natychmiast. Do końca 2015 roku na pracodawcach ciążył obowiązek założenia wirtualnego profilu na portalu PUE. Co do zasady więc, w roku 2022 nie powinny mieć miejsca przypadki, w których pracodawca nie dysponuje tego typu profilem. Pracodawca na swoim profilu może również obejrzeć wszystkie dotychczasowe zwolnienia swojego pracownika, a co ważne, ma on też możliwość wystąpienia z wnioskiem o kontrolę pracownika, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik wziął to zwolnienie bezzasadnie.
Korzyści dla pracownika
Najwięcej korzyści na takim rozwiązaniu zyskuje jednak sam pracownik. Będąc chorym, niekiedy bardzo ciężko, nie ma on już obowiązku dostarczenia swojego zwolnienia pracodawcy, co niekiedy wiązałoby się z pogorszeniem jego stanu zdrowia, gdy np. jest za oknem sroga zima, a pracownik ma temperaturę. Dotychczas pracownicy często wyręczali się w takich sytuacjach członkami rodziny. Na szczęście ten obowiązek już ich nie dotyczy.
Do tej pory, na dostarczenie zwolnienia obowiązywał okres 7 dni od momentu jego wystawienia. Za niedotrzymanie niniejszego terminu nakładane bywały na pracowników kary w postaci obniżenia zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Dzisiaj pracownik nie musi już się tym martwić.
Pracownik ma również wgląd do wszystkich swoich zwolnień przy pomocy wspomnianego już portalu PUE.
Podobne tematy