Jak pielęgnować ranę po laserowym usunięciu żylaków

Jak pielęgnować ranę po laserowym usunięciu żylaków

Jeśli zdecydowałeś się na laserowe usuwanie żylaków, prawdopodobnie zastanawiasz się, jak dbać o ranę. Ten artykuł będzie dotyczył procesu odzyskiwania, zmian zapalnych, bólu i krwawienia. Oto niektóre z powszechnych obaw. Pamiętaj również, aby zapytać swojego chirurga o instrukcje dotyczące opieki po zabiegu. Po zabiegu można spodziewać się niewielkiego nacięcia. Następnie do żyły zostanie wprowadzony cewnik. Laser jest następnie wprowadzany przez ten cewnik. Po dotarciu do żyły, zacznie ogrzewać żylaka lub pająka. Ból jest normalny i leki znieczulające mogą być stosowane przed procedurą.

Odzyskiwanie

Czas przestoju związany z laserowym usuwaniem żylaków jest minimalny, więc pacjenci mogą wznowić normalne czynności bezpośrednio po zabiegu. Jednakże, pełne odzyskanie nie jest gwarantowane. W zależności od procedury, powrót do zdrowia może trwać do 60 minut dla każdej nogi. Jeśli obie nogi były leczone, czas powrotu do zdrowia może być jeszcze dłuższy. U niektórych osób mogą wystąpić siniaki, obrzęk lub blizny. Jeśli te objawy utrzymują się, należy skorzystać z pomocy chirurga naczyniowego.

Po poddaniu się zabiegowi laserowego usuwania żylaków, może wystąpić zasinienie lub niewielki dyskomfort. Jest to spowodowane zdolnością procedury do skurczenia żyły. Należy unikać podnoszenia ciężarów przez co najmniej siedem do 10 dni. W tym czasie nie należy wracać do forsownej aktywności, w tym biegania. Jednakże, po rozpoczęciu gojenia, można powrócić do normalnej aktywności. Niezależnie od czasu trwania rekonwalescencji, należy unikać wywierania zbyt dużego nacisku lub siły na leczony obszar przez co najmniej sześć tygodni.

Zmiany zapalne

Zmiany zapalne po laserowym usuwaniu żylaków mogą wystąpić nawet u 20% pacjentów i mogą być oznaką głębszego problemu. Chociaż sam zabieg nie jest bolesny, to jednak stan zapalny i zlokalizowany uraz wiążą się z nawrotami. Z tego powodu ważne jest, aby mieć wizyty kontrolne po laserowym usuwaniu żylaków. Aby dowiedzieć się więcej o ryzyku związanym z laserowym usuwaniem żylaków, czytaj dalej.

Zmiany zapalne są wynikiem urazu tkanki, wyzwalając liczne reakcje zapalne i promując angiogenezę. Proces ten obejmuje uwalnianie wielu mediatorów. Aktywacja ta może prowadzić do rewaskularyzacji i nawrotu żylaków. Wpływa również na ekspresję genów kontrolujących angiogenezę. W tym zakresie gen p53 jest niezbędny do rozwoju rewaskularyzacji, a enzym kaspaza odgrywa rolę w tym procesie.

Ból

Początkowy czas rekonwalescencji po zabiegu laserowego usuwania żylaków może być trudniejszy niż myślisz. Należy unikać forsownych ćwiczeń i starać się ograniczyć czas stania lub siedzenia do dziesięciu do dwudziestu minut. Należy również unikać długotrwałego stania lub leżenia, ponieważ może to prowadzić do obrzęku i zasinienia. Lekarz może doradzić, jak radzić sobie z ewentualnymi problemami, takimi jak zakrzepy krwi.

Okres rekonwalescencji wynosi od trzech do siedmiu dni, w zależności od liczby usuniętych żył. Po tym okresie można powrócić do normalnych czynności. Chociaż operacja eliminuje żylaki, może również powodować lekki ból i drętwienie w leczonym obszarze. Po zabiegu inne żyły w nogach przejmują pracę usuniętych żył. Dlatego nie należy spieszyć się z powrotem do pracy lub wykonywania innych czynności, dopóki objawy nie ustąpią.

Krwawienie

Jeśli rozważasz posiadanie laserowego usuwania żylaków, możesz mieć kilka pytań. Sam zabieg jest bezpieczny, ale zawsze istnieje ryzyko krwawienia po nim. W rzadkich przypadkach może wystąpić krwawienie z żyły nogi pod wysokim ciśnieniem. Jest to jednak niewielkie ryzyko i ustępuje w ciągu kilku dni. Oto niektóre z najczęstszych obaw związanych z zabiegiem laserowym.

Po zabiegu może wystąpić krótki okres zasinienia. Siniaki szybko zanikają i nie przeszkadzają w normalnej aktywności. Należy jednak zażyć leki przeciwbólowe po zabiegu, jeśli przeszkadzają. Krwawienie z obszaru zabiegowego może utrzymywać się do tygodnia. Jeśli jest ono uporczywe, należy skontaktować się z lekarzem. Krwawienie z laserowego usuwania żylaków nie powinno uniemożliwić powrotu do pracy lub normalnej aktywności.

Nacięcia

Po laserowym usunięciu żylaków należy dbać o rany. Mogą one być wrażliwe, ciepłe lub mogą krwawić. Twój lekarz udzieli Ci innych instrukcji, w zależności od sytuacji. W ciągu pierwszych kilku tygodni należy unikać uciążliwych czynności i nie wychodzić spod prysznica. Możesz również doświadczyć grudkowatej nogi. Jest to spowodowane zapaleniem żylaków, ale ustąpi ono w ciągu kilku tygodni.

Zabieg może być dość bolesny, ale jest tego wart. W niektórych przypadkach wstrzyknięta krew zakrzepnie i przejdzie do płuc. Ryzyko tego powikłania jest bardzo niskie, więc generalnie można bezpiecznie chodzić zaraz po zabiegu. Nie jest on zalecany dla kobiet w ciąży lub pacjentów z poważnymi problemami żylnymi. Możesz nosić pończochy uciskowe po laserowym usunięciu żylaków, aby zwiększyć krążenie krwi w nodze po zabiegu, ale pończochy te mogą powodować pewien dyskomfort i podrażnienie.

Czas rekonwalescencji

Po laserowym usunięciu żylaków, osoba będzie doświadczać pewnych objawów resztkowych przez siedem do dziesięciu dni. Mogą one obejmować przebarwienia, stwardniałe obszary, ból, obrzęk i ciężkość. Jeśli zauważysz nowe objawy po zabiegu, porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy masz podstawową chorobę żylną. Jednak w większości przypadków objawy są tymczasowe i znikną.

Po zabiegu można wrócić do normalnej aktywności po upływie jednego do czterech tygodni. Najlepiej jest unikać energicznych ćwiczeń i podnoszenia ciężarów przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Kontrolne badanie USG pomoże lekarzowi określić, czy żyła została całkowicie zamknięta. Niektórzy pacjenci doświadczają tymczasowego zapalenia nogi, które ustępuje w ciągu miesiąca. Jednak jeden na piętnastu pacjentów doświadcza nawrotu żylaków w ciągu dekady od zabiegu. Aby temu zapobiec, należy utrzymywać zdrową wagę, stosować odżywczą dietę i regularnie ćwiczyć.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like