Czy laserowe usuwanie żylaków daje dobre efekty?

Czy laserowe usuwanie żylaków daje dobre efekty?

Wybór pomiędzy nie robieniem niczego a laserowym usuwaniem żylaków zależy od Twojego indywidualnego stanu i doświadczenia Twojego chirurga naczyniowego. Podczas gdy niektórzy chirurdzy wykonują tylko operacje, większość z nich stosuje nowsze metody leczenia. Nic nie robić jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy nie są niepokojeni przez objawy i są wygodne noszenie pończochy resztę ich życia. Dla innych, noszenie pończoch jest dobrą opcją, jeśli jesteś gotowy spędzić lata z dyskomfortem.

Wyniki badania CLASS wspierają aktualne wytyczne NICE dotyczące laserowego usuwania żylaków

W badaniu CLASS oceniano trzy metody leczenia żylaków pierwotnych. Siedmiuset dziewięćdziesięciu pacjentów przydzielono losowo do jednej z trzech grup. Wyniki wykazały, że wszystkie trzy metody leczenia poprawiły jakość życia pacjentów (QoL), wyniki techniczne, krótkoterminowe wyniki raportowane przez klinicystów oraz efektywność kosztową. Niemniej jednak wyniki badania nie były rozstrzygające, ponieważ nadal nie było wystarczających danych, aby podjąć świadomą decyzję o tym, które leczenie należy zastosować.

W badaniu CLASS pacjenci poddani zarówno leczeniu laserowemu, jak i ablacji endotermicznej przeszli ten sam zabieg. Grupa poddana zabiegowi EVLA miała istotnie wyższy odsetek powodzeń niż druga grupa, a grupa poddana strippingowi miała niższy odsetek powikłań. Obie grupy poprawiły się w badaniu Medical Outcome Study Short Form-36. Wyniki badania CLASS potwierdzają aktualne wytyczne NICE dotyczące laserowego usuwania żylaków.

Opieka po laserowym usunięciu żylaków

Opieka po laserowym leczeniu żylaków obejmuje unikanie forsownych aktywności fizycznych przez co najmniej tydzień po zabiegu. Chodzenie kilka razy dziennie przez 10 do 20 minut jest dobrym pomysłem. Unikaj dłuższych okresów siedzenia lub stania, ponieważ może to utrudnić gojenie – informacja ta jest wzięta od redaktora serwisu garpelenmilosci.pl. Pończochy uciskowe mogą być noszone przez kilka tygodni, aby pomóc w walce z obrzękiem. Przez kilka dni po zabiegu nie należy prowadzić samochodu.

Bezpośrednio po zabiegu może być wymagany opatrunek lub pończochy uciskowe. Opieka po zabiegu laserowego usuwania żylaków może obejmować stosowanie filtrów przeciwsłonecznych na leczonym obszarze przez kilka dni. Pończochy kompresyjne i bandaże tensorowe będą również noszone przez kilka dni. Procedura obejmuje technologię laserową i jest bezpieczna dla większości pacjentów. Laser celuje w żyłę poprzez skupienie impulsów światła na wnętrzu naczynia. Impulsy światła powodują krzepnięcie naczynia krwionośnego, ponieważ wstrzyknięta hemoglobina reaguje ze światłem.

Blizny po laserowym usunięciu żylaków

Pierwszym pytaniem, które prawdopodobnie zadasz jest to, czy po laserowym usunięciu żylaków pozostaną blizny? Wyniki nie zawsze są tak pożądane, jak byś miał nadzieję. Ale wyniki mogą być nadal warte tego, jeśli jesteś niezadowolony z nieestetycznych żył. Technologia laserowa sprawia, że leczenie problemu żył jest znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Laser działa poprzez skupienie światła na żyle, powodując jej zapadnięcie się pod skórę. Zabieg jest szybki i bezbolesny, a Ty doświadczysz jedynie lekkiego dyskomfortu. Nie ma też żadnych blizn po nim.

Po laserowym usunięciu żylaków, zostaniesz poproszony o pójście na badania kontrolne, aby upewnić się, że gojesz się prawidłowo. Niektórzy pacjenci doświadczą niewielkich siniaków przez kilka dni po zabiegu, ale są one minimalne i zwykle zanikają w ciągu dwóch tygodni. Należy spodziewać się, że obszar wokół żyły docelowej będzie bolał przez kilka dni. Jednak po laserowym usunięciu żylaków, obszar ten prawdopodobnie będzie czuł się nieco obolały przez kilka dni.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Usuwanie żylaków - na czym polega?
Czytaj Dalej

Usuwanie żylaków – na czym polega?

Flebectomia to małoinwazyjny zabieg, który polega na usunięciu żylaków. W przeszłości standardową procedurą w przypadku tego problemu było…
Czy żylaki na nogach bolą?
Czytaj Dalej

Czy żylaki na nogach bolą?

Czy żylaki na nogach powodują ból? Istnieją sposoby, aby im zapobiec i złagodzić ich dyskomfort. Poniższe wskazówki mogą…