Czy żylaki występują na twarzy?

Czy żylaki występują na twarzy?

Być może zadajesz sobie pytanie: Czy żylaki występują na twarzy? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Ten artykuł omówi objawy, przyczyny, możliwości leczenia i zapobiegania. Niezależnie od tego, czy Twoja twarz jest obszarem problemowym dla żył, mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci lepiej zrozumieć ten stan. W końcu jest to bardzo powszechny stan. Możesz nawet nie być świadomy, że istnieje!

Objawy

Objawy żylaków na twarzy mogą być trudne do odróżnienia od innych chorób skóry, i często mogą naśladować inne problemy medyczne. Żylaki rozwijają się, gdy ściany żył stają się słabe, pozwalając im się rozszerzać. Osłabione ściany pozwalają na gromadzenie się krwi i powodują żylaki. Niektóre wspólne przyczyny żylaków na twarzy obejmują starzenie się, zmiany hormonalne, palenie, ekspozycję na słońce i uraz.

Leczenie tych problematycznych żył różni się w zależności od ciężkości stanu. Niektóre zabiegi są skuteczne, podczas gdy inne nie. Domowe sposoby leczenia mogą często pomóc w zmniejszeniu wyglądu obrzękniętych żył. Oprócz środków domowych, pacjenci mogą również szukać pomocy medycznej dla ciężkich żylaków na twarzy. Przed poddaniem się leczeniu, ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, aby upewnić się, że problem nie jest bardziej poważne lub bardziej niebezpieczne.

Przyczyny

Żyły na twarzy są spowodowane niezdolnością żył do krążenia krwi. Kiedy to się dzieje, krew zbiera się w żyłach, powodując nadmierne ciśnienie na naczyniach włosowatych i powodując żylaki na twarzy. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi i otyłością są w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia żył na twarzy. Wiele innych czynników również przyczynia się do powstawania żył na twarzy, w tym palenie papierosów, brak snu, nadmierna ekspozycja na słońce i zmęczone oczy.

Wiek jest kolejnym czynnikiem. Z wiekiem zastawki w naszych żyłach słabną i umożliwiają cofanie się krwi. Występowanie problemów z żyłami w rodzinie również zwiększa ryzyko. Prawie połowa osób cierpiących na żylaki ma w rodzinie co najmniej jednego członka z tym schorzeniem. Zmiany hormonalne u kobiet występują w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy. Niektóre kobiety przyjmują również tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen i progesteron.

Zabiegi

Skleroterapia i terapia laserowa to dwie wspólne procedury stosowane w leczeniu żylaków na twarzy. Pierwsza procedura, skleroterapia, nie wymaga znieczulenia i jest zwykle wykonywana w gabinecie lekarskim. Drugi wykorzystuje lasery do wysyłania silnych impulsów światła do żyły, powodując jej zanikanie w czasie. Przed poddaniem się zabiegowi laserowemu należy omówić z lekarzem ryzyko i korzyści.

Laseroterapia i terapia intensywnym światłem pulsującym to inne metody leczenia żył na twarzy. Terapia intensywnym światłem pulsacyjnym, lub IPL, wykorzystuje wiele długości fal światła, aby nakierować je na powierzchnię żyły. Zabiegi te dostarczają światło z większą prędkością niż tradycyjne leczenie laserowe, które uszkadza zewnętrzne warstwy skóry. Zabieg usunie również duże żyły na twarzy, np.

Zapobieganie

Chociaż istnieje kilka sposobów leczenia żylaków na twarzy, zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Niektóre osoby są bardziej podatne na żyły twarzy niż inne, więc środki zapobiegawcze są kluczowe. Na przykład, jeśli spędzasz dużo czasu w biurze, należy podjąć wysiłek, aby wstać i chodzić co pół godziny. Należy również unikać noszenia obcisłych ubrań, ponieważ wywiera to większy nacisk na nogi i może pogorszyć stan.

Terapia iniekcyjna, zwana również skleroterapią, polega na wstrzykiwaniu roztworu, który powoduje sklejanie się ścian żyły i jej zanikanie. Endovenous ablacja termiczna, tymczasem, używa lasera lub cewnika do zniszczenia żyły. Wreszcie, operacja może obejmować wiązanie dotkniętej żyły i chirurgiczne usunięcie jej. Jednak ten rodzaj leczenia jest bardziej inwazyjny, a pacjent musi nosić pończochy uciskowe klasy medycznej przez kilka tygodni po zabiegu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czy żylaki na nogach bolą?
Czytaj Dalej

Czy żylaki na nogach bolą?

Czy żylaki na nogach powodują ból? Istnieją sposoby, aby im zapobiec i złagodzić ich dyskomfort. Poniższe wskazówki mogą…
Usuwanie żylaków - na czym polega?
Czytaj Dalej

Usuwanie żylaków – na czym polega?

Flebectomia to małoinwazyjny zabieg, który polega na usunięciu żylaków. W przeszłości standardową procedurą w przypadku tego problemu było…