Żylaki powrózka nasiennego – jak je rozpoznać

Żylaki powrózka nasiennego - jak je rozpoznać

Jesteś zainteresowany nauką rozpoznawania żylaków powrózka nasiennego? Poznaj oznaki i objawy żylaków, które są jedną z głównych przyczyn niepłodności męskiej. Te nieprawidłowe żyły mogą być bolesne i wpływają na płodność zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mogą wpływać na powrózek nasienny, splot pampiniformowy oraz immunoreaktywność INOS i eNOS.

Żylaki są jedną z głównych przyczyn niepłodności męskiej

Moszna jest workiem, w którym znajdują się jądra, a wielu mężczyzn cierpi z powodu powiększonych żył zwanych żylakami – fragment ten jest manifestacją pracy zespołu redakcyjnego portalu maximuscenter.pl. Żyły te mogą powodować problemy podczas niepłodności i dotyczą aż dziesięciu procent mężczyzn. Chociaż niektóre badania sugerują, że leczenie żylaków może poprawić płodność, istnieje niewiele dowodów klinicznych na poparcie tego twierdzenia. Należy przeprowadzić dalsze badania, aby określić, czy stan ten może zwiększyć płodność, czy nie.

Chociaż stan ten nie prowadzi zazwyczaj do niepłodności, mężczyźni z żylakami powinni co roku wykonywać analizę nasienia w celu monitorowania liczby plemników. W ten sposób lekarze mogą wykryć ewentualne pogorszenie ich liczby. Chociaż żylaki nie są główną przyczyną niepłodności męskiej, mogą prowadzić do trwałych problemów z płodnością.

Wpływają na splot pampiniformowy

W obszarze moszny znajduje się splot pampiniformowy, czyli żylne rozszerzenia jąder. Żylaki, które są podobne do żylaków na nodze, powstają w okresie dojrzewania i z czasem zwiększają swoje rozmiary. Splot mosznowy jest zwykle powiększony po lewej stronie ciała niż po prawej, ze względu na różnice w anatomii między płciami. Chociaż rzadko, te varicocele mogą upośledzić męski układ rozrodczy i spowodować problemy w ojcostwie dziecka. W rzadkich przypadkach jedno jądro może nie rosnąć.

Interwencja chirurgiczna w leczeniu varicocele polega na podwiązaniu żyły plemnikowej i przerwaniu przepływu krwi w splocie pampiniform. Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego i wymaga co najmniej jednodniowego pobytu w szpitalu. Zabieg wykonywany jest przez pojedyncze 1-calowe nacięcie. Zabieg może wymagać powiększenia optycznego. Zabieg często wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub sedacji dożylnej.

Wpływają na splot żylny powrózka nasiennego

Varicocele to nieprawidłowo rozciągnięte żylaki zlokalizowane w powrózku nasiennym. Do nieprawidłowego rozciągnięcia mogą przyczyniać się różne czynniki, w tym brak zastawek na żyle jądrowej, przepływ wsteczny i słaby drenaż. Żyły te wyrastają z powrózka nasiennego i łączą się ze splotem żylnym w pierścieniu pachwinowym.

Objawy żylaków są często odkrywane przez samobadanie, chociaż mogą być wykryte podczas rutynowego badania fizycznego. Pacjent może wyczuć w mosznie guzek, przypominający worek z robakami. Lekarz zazwyczaj diagnozuje żylaki poprzez poproszenie pacjenta, aby się pochylił i wziął głęboki oddech. Ten test jest znany jako manewr Valsalvy, i pomaga lekarzowi zidentyfikować nieprawidłowe rozszerzenie splotu pampiniform. Może być również zlecone badanie USG moszny.

They affect the eNOS and INOS immunoreactivity

In the present study, we found significant differences in the eNOS and INOS immunoreac-tivity of tortuous and nontortuous varicose veins. Ta upregulacja iNOS jest związana z istotnym wzrostem liczby monocytów/makrofagów CD68+ w zapalnie zmienionych żyłach. Ponadto, znaleźliśmy znaczącą upregulation TGF-beta 1 w zarówno tortuous i nieortuous żylaków.

Zawartość białka eNOS w tętnicach przewodowych i oporowych była większa niż w małych tętnicach wieńcowych. Wynik ten sugeruje, że eNOS bierze udział w ochronie ścian naczyń przed zakrzepicą. Nie ma jednak zgody co do roli genu INOS w starzeniu się. Genetyka eNOS w żyle nasiennej może mieć jednak znaczenie w chorobach układu krążenia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czy żylaki na nogach bolą?
Czytaj Dalej

Czy żylaki na nogach bolą?

Czy żylaki na nogach powodują ból? Istnieją sposoby, aby im zapobiec i złagodzić ich dyskomfort. Poniższe wskazówki mogą…
Usuwanie żylaków - na czym polega?
Czytaj Dalej

Usuwanie żylaków – na czym polega?

Flebectomia to małoinwazyjny zabieg, który polega na usunięciu żylaków. W przeszłości standardową procedurą w przypadku tego problemu było…