Czy mogę się zaszczepić, jeśli mam żylaki?

Czy mogę się zaszczepić, jeśli mam żylaki?

Chociaż odpowiedź na pytanie Czy mogę się zaszczepić, jeśli mam żylaki, zależy od konkretnej przyczyny Twojego schorzenia, istnieje kilka sposobów na zapewnienie sobie zdrowia. Przestrzegając harmonogramu szczepień, możesz zapobiec niektórym chorobom, w tym COVID-19 i żylakom. Szczepienie jest bardzo zalecane, szczególnie dla starszych dorosłych, ale młodsze osoby również powinny się zaszczepić – część ta pochodzi od redaktora portalu uszczerbek.pl.

Leczenie żylaków technikami endovenous

W przeciwieństwie do tradycyjnych operacji, leczenie żylaków technikami endoskopowymi obejmuje procedury małoinwazyjne. Metody te wykorzystują lasery lub energię o częstotliwości radiowej do kauteryzacji nieprawidłowych żył i ich zamknięcia. Metody te mogą być bezpieczne i wymagają jedynie sukni i luźnej odzieży. Istnieje kilka możliwych powikłań związanych z endovenous ablacji laserowej. Poniżej wymieniono kilka najczęstszych z nich.

Zabiegi EVLA mogą spowodować uszkodzenie nerwów, jeśli przypadkowo wejdą do osłabionej żyły. Zabieg trwa zazwyczaj około godziny i większość pacjentów może powrócić do normalnych czynności zaraz po nim. Skarpety uciskowe powinny być noszone przez pierwsze kilka tygodni po zabiegu, aby zminimalizować siniaki. Po zabiegu lekarze mogą wykonać badanie ultrasonograficzne w celu sprawdzenia, czy nie ma skrzepów krwi. Niektórzy pacjenci odczuwają ból po zabiegu, a EVLA powinno być stosowane tylko w przypadku dużego zaniepokojenia o swoje zdrowie.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, ablacja endovenous może być stosowana w celu zmniejszenia widoczności żylaków. Pełne rezultaty mogą pojawić się po kilku tygodniach lub miesiącach, a niektórzy pacjenci mogą potrzebować dodatkowych zabiegów. W zależności od ciężkości żylaków, leczenie to może zmniejszyć ryzyko nawrotów. Nie może jednak całkowicie wyeliminować problemu.

Szczepienie na żylaki

Zawory jednokierunkowe w żyłach przesuwają krew w kierunku serca. Kiedy zawory te ulegają uszkodzeniu lub osłabieniu, krew gromadzi się w żyłach, powodując pojawienie się żylaków. Problem ten może również stać się poważniejszy, powodując owrzodzenia i ewentualnie amputację. Szczepienie na żylaki może zapobiec temu poważnemu powikłaniu.

Po otrzymaniu szczepionki na żylaki, ważne jest, aby odczekać co najmniej siedem dni, aby uzyskać pełne korzyści ze szczepionki. Okres ten daje organizmowi czas na odpowiedź na szczepionkę i poradzenie sobie z ewentualnymi reakcjami immunologicznymi. Podczas gdy wiele osób nie odczuwa żadnych skutków ubocznych po szczepieniu, niektórzy doświadczają bólu rąk, gardła lub kataru. Chociaż reakcje te są rzadkie, najlepiej jest odczekać co najmniej siedem dni po szczepieniu przed poddaniem się leczeniu żylaków. Szczepionka może również powodować zespół małopłytkowości, rzadką chorobę zakrzepową krwi wywołaną przez szczepionkę firmy AstraZeneca. Choroba ta jest wynikiem reakcji układu odpornościowego na płytki krwi.

Szczepienie przeciw żylakom to świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Zaszczepienie się na żylaki pomaga zapobiegać zakrzepom krwi i pozwala uniknąć bólu podczas podróży. Jeśli chcesz uzyskać najlepsze możliwe leczenie żylaków, pamiętaj, aby skonsultować się ze specjalistą od żylaków na konsultację. Centrum Odnowy Żył posiada biura na terenie całego kraju. Aby uzyskać więcej informacji na temat żylaków, odwiedź ich stronę internetową.

Zaszczep się na zakażenie COVID-19

Jeśli cierpisz na żylaki, powinieneś rozważyć zaszczepienie się przeciwko zakażeniu COVID-19. Szczepionki okazały się w około 90% skuteczne w powstrzymywaniu zakażenia COVID-19. Znacznie zmniejszają też szanse na rozwój poważnej choroby. Na szczęście podróżowanie do krajów, w których COVID-19 stanowi problem, jest obecnie znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze rok temu. Ale przed podróżą jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, w tym dbanie o swoje żyły.

Przede wszystkim powinieneś odczekać co najmniej 7-10 dni po szczepieniu. Ten czas da Twojemu organizmowi wystarczająco dużo czasu, aby odpowiedzieć na szczepionkę i poradzić sobie z ewentualnymi reakcjami immunologicznymi, których doświadczy. U większości osób nie wystąpią żadne objawy poszczepienne. Należy jednak uważać na możliwe powikłania, takie jak ból ramienia i ból gardła. W ciężkich przypadkach u osób może wystąpić zespół małopłytkowości, rzadki zakrzep krwi wywołany przez szczepionkę AstraZeneca.

Niektóre badania powiązały szczepionkę COVID-19 z rzadkim zaburzeniem krzepnięcia krwi zwanym zespołem małopłytkowości. Chociaż stan ten jest bardzo rzadki, nadal nie ma wyraźnego związku między szczepieniem a tym schorzeniem, dlatego CDC zdecydowało się na ponowne wprowadzenie szczepionki w celu ochrony osób z żylakami.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Usuwanie żylaków - na czym polega?
Czytaj Dalej

Usuwanie żylaków – na czym polega?

Flebectomia to małoinwazyjny zabieg, który polega na usunięciu żylaków. W przeszłości standardową procedurą w przypadku tego problemu było…
Czy żylaki na nogach bolą?
Czytaj Dalej

Czy żylaki na nogach bolą?

Czy żylaki na nogach powodują ból? Istnieją sposoby, aby im zapobiec i złagodzić ich dyskomfort. Poniższe wskazówki mogą…