Usuwanie żylaków – na czym polega?

Usuwanie żylaków - na czym polega?

Flebectomia to małoinwazyjny zabieg, który polega na usunięciu żylaków. W przeszłości standardową procedurą w przypadku tego problemu było usuwanie żył, co wiązało się ze znacznym dyskomfortem i czasem rekonwalescencji. Procedura ta jest znacznie mniej inwazyjne podejście, które usuwa żyły za pomocą skalpela lub innego instrumentu. Jest ona również określana jako Mikroflebektomia lub Stab Avulsion.

EVLT

EVLT na żylaki jest minimalnie inwazyjną procedurą, która może przynieść szybkie rezultaty. Niektórzy pacjenci zauważają poprawę w tym samym dniu, w którym przeprowadzono zabieg. Inni zauważają radykalne zmiany w ciągu dwóch do trzech tygodni. Żylaki znikają w ciągu kilku tygodni, a pacjent może nie odczuwać żadnych dalszych objawów. EVLT jest procedurą minimalnie inwazyjną, a pacjenci nie muszą być poddawani znieczuleniu ogólnemu ani hospitalizacji. Zmniejsza to ryzyko pacjenta i zapewnia bezpieczne wyniki.

Procedura ta obejmuje zazwyczaj niewielkie nacięcie w obszarze dotkniętym chorobą. Lekarz użyje następnie maleńkiej nici, aby wprowadzić cewnik do żyły. Żyła zostanie usunięta przez to małe nacięcie, usuwając w ten sposób problem. W zależności od sposobu leczenia, pacjenci będą prawdopodobnie nosić pończochy uciskowe i bandaże przez 48 godzin po zabiegu. Po tym czasie mogą powrócić do normalnych czynności – fragment ten jest autorstwa redaktora strony sos-amstaffy.pl.

Skleroterapia

W tym artykule przedstawiono kilka korzyści płynących ze skleroterapii żylaków. Po pierwsze, jest to bezpieczne i skuteczne w leczeniu zarówno małych jak i dużych żylaków. Procedura odbywa się poprzez wstrzyknięcie sklerozantu za pomocą cewnika. Następnie pacjent może chodzić lub kontynuować lekkie ćwiczenia aerobowe przez kilka dni po zabiegu. Po skleroterapii pacjenci mogą spodziewać się zauważalnej poprawy w ciągu kilku tygodni, chociaż w przypadku większych żylaków proces ten może trwać nawet do czterech miesięcy.

Cienka igła jest używana do wstrzykiwania roztworu sklerotyzującego do dotkniętej żyły. Może wystąpić niewielki dyskomfort lub skurcze, szczególnie w przypadku większych żył. Zabieg trwa zwykle od 15 do 45 minut. Zazwyczaj nie ma potrzeby odpoczynku w łóżku po zabiegu skleroterapii. Jednakże, pacjentom zaleca się unikanie intensywnej aktywności przez kilka dni po zabiegu. Zabieg może pomóc pacjentom w przezwyciężeniu wielu dolegliwości kosmetycznych, od przewlekłych obrzęków po nieestetyczne żylaki.

Usuwanie żylaków

Pierwszym krokiem w usuwaniu żylaków jest zabieg zwany usuwaniem żylaków. Procedura ta jest konieczna, aby wykluczyć zakrzepy krwi w żyłach, a także pomaga lekarzowi wyraźnie zobaczyć żylaki. Przed zabiegiem pacjenci są proszeni o zaprzestanie przyjmowania wszelkich przepisanych leków, ponieważ może wystąpić silne krwawienie. Procedura ta jest zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym, co powoduje, że pacjenci są senni i nie mogą prowadzić pojazdów przez kilka godzin.

Ogólnie rzecz biorąc, czas rekonwalescencji po usunięciu żylaków zależy od liczby i lokalizacji żył. Zazwyczaj pacjent nie będzie chodził na nogach przez trzy do czterech dni, choć niektórzy wymagają więcej niż jednej sesji. Po czterech dniach, pacjenci mogą zacząć chodzić na nogach bez bandaży. Ważne jest, aby podnieść nogę podczas siedzenia, aby zapewnić odpowiednie gojenie. Po czterech tygodniach zabieg jest na ogół bezpieczny i bezbolesny.

EVLT vs COMPASS

Chociaż leczenie zachowawcze żylaków może czasem przynieść ulgę, trudno przewidzieć, czy kiedykolwiek znikną one całkowicie. Poza tym, że żylaki są nieestetyczne i bolesne, mogą również powodować ból. Endovenous ablacja laserowa jest jedną z opcji leczenia przewlekłej choroby żylnej. W porównaniu z innymi zabiegami, EVLT oferuje cztery znaczące korzyści.

Endovenous laser ablation (EVLT) jest alternatywą dla chirurgicznego usuwania żylaków. Ten minimalnie inwazyjny zabieg polega na wprowadzeniu maleńkiego włókna do problematycznej żyły i skierowaniu przez nią światła laserowego. Ponieważ żyły są wypełnione wodą, EVLT jest skuteczna, ponieważ celuje tylko w samą żyłę. Ciepło lasera powoduje zapadanie się ściany żyły, łagodząc objawy.

Pończochy uciskowe

Jeśli miałeś leczenie żył lub zabieg, być może przepisano Ci pończochy uciskowe jako część Twojego powrotu do zdrowia. Niestety, na rynku istnieje wiele rodzajów pończoch uciskowych i wybór odpowiedniej pary może być trudny. W wielu szpitalach dostępne są „węże T.E.D.”, czyli białe pończochy o ucisku od ośmiu do osiemnastu milimetrów. Podczas gdy węże T.E.D. sprawdzają się podczas odpoczynku, nie nadają się do leczenia objawów żylnych.

Innym powodem noszenia pończoch uciskowych po zabiegu żylnym jest spełnienie wymogów ubezpieczeniowych. Większość ubezpieczycieli zdrowotnych wymaga stosowania pończoch uciskowych przed innymi zabiegami. Jednak pończochy uciskowe nie są przeznaczone dla każdego. Mogą one pogorszyć podstawowe schorzenia, takie jak neuropatia obwodowa, choroba tętnic obwodowych lub zakażenia skóry. Jeśli jesteś kandydatem do usunięcia żylaków, zapytaj swojego lekarza, czy pończochy uciskowe są dla Ciebie odpowiednie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czy żylaki na nogach bolą?
Czytaj Dalej

Czy żylaki na nogach bolą?

Czy żylaki na nogach powodują ból? Istnieją sposoby, aby im zapobiec i złagodzić ich dyskomfort. Poniższe wskazówki mogą…