Żylaki żyły nasiennej – jakie metody leczenia są dostępne?

Żylaki żyły nasiennej - jakie metody leczenia są dostępne?

Większość mężczyzn z żylakami powrózka nasiennego nie odczuwa bólu. Jednak ponad 50 procent z nich cierpi z powodu zmniejszonej ruchliwości plemników, zmniejszonej ich liczby i nieprawidłowych plemników. Chociaż mniej niż pięć procent mężczyzn będzie odczuwać ból, niektórzy z nich to robią. Mogą one również zakłócić normalne tworzenie plemników, co skutkuje niepłodnością. Na szczęście, niewielu będzie cierpieć z powodu innych problemów zdrowotnych związanych z varicocele.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z beautyclub.waw.pl

USG duplex

Znana jako USG duplex, technika ta łączy dwa rodzaje technologii: tradycyjne USG i USG Doppler. Obie techniki wykorzystują fale dźwiękowe do tworzenia obrazów, a technologia dopplerowska mierzy przepływ krwi. Razem, technologie te pomagają odróżnić ważne cechy naczyń krwionośnych, w tym żylaki i przeszkody. Pacjenci, którzy mają którykolwiek z tych problemów mogą być kandydatami do leczenia ultradźwiękami duplex.

The study evaluated patients who had undergone antegrade phlebography and had stenosis or occlusions of their veins – sekcja ta jest udostępniona przez redaktora portalu . Po poddaniu się zabiegowi potrzebowaliby oni kolejnego egzaminu DU w celu monitorowania stanu ich kończyn. Kilku pacjentów miało również masywne kolateralne drogi żylne, które mogły mieć wpływ na SFJ.

Chirurgia

Żylaki seminus mogą zakłócać spermatogenezę i wpływać na produkcję plemników. Niewielki odsetek mężczyzn doświadcza bólu z powodu varicocele. Chociaż stan ten nie jest szkodliwy, jeśli doświadczasz niepłodności, operacja może być najlepszym rozwiązaniem. Procedura jest zwykle skuteczne w leczeniu varicocele, ale istnieją pewne zagrożenia. Procedura została powiązana z pewnymi powikłaniami, w tym z zakażeniem i krwawieniem.

Do zabiegu SEPS podawane jest znieczulenie ogólne. Pacjent jest układany w pozycji leżącej, z lekko zgiętym i uniesionym kolanem. Chirurg przygotowuje całą kończynę obwodowo. Wykonywane jest 10-mm nacięcie przez skórę około 4 cm przyśrodkowo od kości piszczelowej. Przy pomocy retraktorów wykonywane jest dodatkowe nacięcie na powięzi w celu określenia przestrzeni podpowięziowej.

Embolizacja żylaków

Pierwszym krokiem w tym zabiegu jest określenie, na który obszar wpływa żylak. Jeśli żyła jest zablokowana przez osłabione pasmo skóry, lekarz może użyć zdjęć rentgenowskich, aby określić lokalizację problemu. Po zlokalizowaniu żyły, lekarz wprowadzi cienkie druty prowadzące lub cewnik, aby pomóc w jej zamknięciu. Do żyły zostanie wstrzyknięty specjalny lek lub mała cewka. Za pomocą tych przedmiotów lekarz może zablokować przepływ krwi do żylaka, przekierowując ją do zdrowych dróg.

Zabieg jest zazwyczaj wykonywany jako procedura ambulatoryjna. Niektórzy pacjenci mogą zostać na noc, aby odzyskać siły. Zazwyczaj pacjenci są w stanie wrócić do normalnej aktywności dzień po zabiegu. Pacjenci powinni unikać podnoszenia ciężarów, sportów kontaktowych i stałych diet przez kilka godzin. Po zabiegu pacjenci mogą poddać się kontrolnemu badaniu USG i analizie nasienia. Wyniki powiedzą, czy zabieg był udany czy nie.

Stenty

Zabieg jest mało inwazyjny i zwykle można go wykonać w ciągu dwóch dni. Opieka pooperacyjna obejmuje odpoczynek, unikanie forsownych zajęć i przyjmowanie środków przeciwbólowych. Leczenie to nie jest jednak zalecane w przypadku ST związanego z DVT. Złagodzenie objawów jest możliwe po kilku miesiącach. Mimo że zabieg jest stosunkowo bezpieczny, należy unikać aktywności fizycznej przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu.

Procedura opiera się na morfologii żyły nasiennej i lewej żyły spermatycznej. Żyła ta jest dłuższa od prawej, dlatego wstrzyknięto ją pionowo do LRV. Stworzyło to zwiększone ciśnienie w LRV, co z kolei spowodowało rozwój żylaków w lewej żyle mosznowej. LRV jest uciskana, gdy płynie do żyły głównej dolnej i kąta między SMA a aortą brzuszną. W efekcie dochodzi do refluksu. Sporadycznie skrzep może migrować do innych części ciała.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like