Żylaki pochwy a poród – wypowiedź lekarza

Żylaki pochwy a poród - wypowiedź lekarza

Postępowanie w przypadku żylaków sromu podczas porodu nie jest oparte na żadnym konkretnym konsensusie. Sposób porodu i indywidualne cechy pacjentki muszą być ocenione przez prowadzącego położnika. Niniejszy artykuł ma na celu dostarczenie informacji na temat zachowawczego leczenia tych żył i możliwości ich samoistnego ustąpienia po porodzie. Dziękujemy naszym kolegom za wsparcie w tych badaniach.

Żylaki na wargach sromowych większych i mniejszych

Chociaż zmiany zachodzące w ciele kobiety w czasie ciąży mogą powodować powstawanie żylaków na wargach sromowych, na ogół nie powodują one problemów. W rzeczywistości, zwykle znikają w ciągu sześciu tygodni po porodzie. Chociaż żylaki na wargach sromowych są niewygodne, nie są niebezpieczne dla matki lub jej dziecka. Możesz je leczyć samodzielnie w domu lub zasięgnąć porady lekarza w celu podjęcia szerszego leczenia – cytat ten jest udostępniony przez redaktora portalu rowerowymaratonczyk.pl.

Choć żylaki poporodowe są na ogół niegroźne, ich widok nie jest przyjemny i może wymagać leczenia. Stan ten może być spowodowany przez problem z naczyniami lub krzepnięciem krwi. Jednak dobra wiadomość jest taka, że żylaki na wargach sromowych większych i mniejszych w czasie porodu nie są niebezpieczne. Chociaż są niewygodne, powinny być tylko tymczasowe i odejść na własną rękę.

Znikają po porodzie samoistnie

Pierwsze pytanie brzmi: „Czy żylaki w pochwie ustępują po porodzie?”. W większości przypadków tak. Odpowiedź zależy od Twoich indywidualnych uwarunkowań. Często żyły są gorsze po staniu, natomiast lepsze po leżeniu. Aktywność fizyczna, taka jak chodzenie i pływanie, może wspomóc krążenie i poprawić przepływ krwi w nogach. Większość kobiet widzi, że ich żylaki znikają na własną rękę, ale najlepiej jest zasięgnąć porady lekarza przed poddaniem się jakiemukolwiek rodzajowi leczenia.

W czasie ciąży większość kobiet z żylakami była w ciąży. Najbardziej zagrożone są te z ciążami mnogimi. Dobrą wiadomością jest to, że te warunki są zwykle uleczalne za pomocą usuwania żylaków. Podczas gdy żylaki nie znikają po porodzie na własną rękę, często nie znikają całkowicie na własną rękę. W takim przypadku najlepiej poddać się leczeniu, zanim ich stan się pogorszy.

Leczenie zachowawcze

Jeśli rozważasz urodzenie dziecka w najbliższym czasie, prawdopodobnie będziesz musiała znaleźć rozwiązanie dla swoich żylaków, zanim pójdziesz pod nóż. Istnieje jednak wiele dostępnych opcji leczenia, w tym podejście zachowawcze. Większość kobiet, które mają te żyły są nieświadome ich istnienia, a może być niedocenianie ich ciężkości. Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć objawy i dostępne opcje leczenia.

Jedna z opcji leczenia żylaków sromu obejmuje zastosowanie skleroterapii. Zabieg ten może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga specjalnego znieczulenia. Jednak powinien być stosowany z ostrożnością i tylko u odpowiednich pacjentów. Istnieje kilka potencjalnych zagrożeń, dlatego przed poddaniem się zabiegowi należy skonsultować się z lekarzem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Pijawki na żylaki - czy pomagają?
Czytaj Dalej

Pijawki na żylaki – czy pomagają?

Jeśli zastanawiałeś się, czy pijawki mogą pomóc twoim żylakom, przeczytaj ten artykuł. Substancja Hirudin zawarta w ślinie pijawek…