Pijawki na żylaki – czy pomagają?

Pijawki na żylaki - czy pomagają?

Jeśli zastanawiałeś się, czy pijawki mogą pomóc twoim żylakom, przeczytaj ten artykuł. Substancja Hirudin zawarta w ślinie pijawek pomaga rozrzedzać krew i zapobiegać jej krzepnięciu. To właśnie dlatego pijawki mają takie działanie na skórę. Należy jednak pamiętać o możliwych skutkach ubocznych terapii pijawkami. Zabieg ten może powodować niewielki dyskomfort i powinien być stosowany wyłącznie przez specjalistów medycznych – część ta została przygotowana przez zespół serwisu beautysfera.pl.

Substancja hirudyna w ślinie pijawki rozrzedza krew i zapobiega jej krzepnięciu

Naukowcy próbują zebrać te korzystne substancje chemiczne w formie leku, w tym substancję hirudynę pijawki. Enzym ten znany jest ze swoich właściwości przeciwzakrzepowych, które mogą zmniejszyć tendencje do krzepnięcia krwi i zwiększyć jej przepływ. Rozpuszcza również skrzepy, co obniża skurczowe ciśnienie krwi i sprzyja lepszemu krążeniu krwi. Terapia pijawkami wykazała również obiecujące działanie przeciwko chorobom serca, cukrzycy i zakrzepicy.

Oprócz leczenia chorób układu krążenia, terapia pijawkami jest korzystna dla osób z chorobami naczyń obwodowych i udarem. Hirudyna zawarta w ślinie pijawki rozrzedza krew i zapobiega jej krzepnięciu, co odciąża naczynia krwionośne i serce. Terapia pijawką jest stosowana w leczeniu pacjentów z zawałem serca i udarem mózgu od ponad dwóch dekad. W przeciwieństwie do niektórych innych leków, jest bezpieczna w użyciu i ma niewiele długoterminowych skutków ubocznych.

Ślina pijawki zawiera ponad 100 związków bioaktywnych, w tym hirudynę, która rozrzedza krew i zapobiega jej krzepnięciu. Zawiera również hialuronidazę, która hamuje tworzenie się skrzepów fibrynowych. Inny związek chemiczny zawarty w ślinie pijawki, zwany hialuronidazą, zwiększa lepkość płynu śródmiąższowego.

Stosowanie pijawek w leczeniu żylaków

W tradycyjnych metodach leczenia żylaków wykorzystywano pijawki. Owady te kąsają chore miejsca, aby wyciągnąć z nich nieczystą krew. Ukąszenie jest bezbolesne, a pijawka pozostaje przytwierdzona do chorego miejsca przez 20 do 40 minut. Naukowcy twierdzą, że ślina pijawki zawiera właściwości zapobiegające krzepnięciu krwi, a także rozrzedza istniejące już skrzepy. Ponadto, zabieg ten pomaga poprawić krążenie.

Terapia pijawką lekarską jest formą leczenia medycznego, która jest zwykle zalecana pacjentom z zespołem objawów pozakrzepowych i ostrym powierzchownym zapaleniem żył. Jest przydatnym leczeniem objawowym żylaków i choć nie może całkowicie zlikwidować poszerzenia żylnego, to skutecznie zmniejsza ból i obrzęk. Powinien być stosowany tylko w połączeniu z innymi skutecznymi metodami leczenia.

Praktycy i instytucje ajurwedyjskie od lat stosują pijawki w leczeniu problemów z żyłami. W medycynie ajurwedyjskiej pijawki od dawna były stosowane w leczeniu żylaków. Mówi się, że pasożyty działają poprzez usuwanie zastoju krwi z nóg. Leczenie jest skuteczne w zapobieganiu powstawania wrzodów, a także zatrzymywaniu wstecznego przepływu krwi w zainfekowanych obszarach.

Skutki uboczne terapii pijawkami

Terapia pijawkami ma liczne skutki uboczne. Najczęstszym efektem ubocznym jest zlokalizowany świąd, który może trwać kilka godzin lub jeden dzień. W łagodnych przypadkach można zastosować miejscowo 5% nadmanganian potasu lub 10% pastę z sody oczyszczonej. Pacjenci, u których występuje silne swędzenie, powinni zastosować balsam Golden Star lub żel Fenistil. W ciężkich przypadkach lekarz może przepisać miejscowo stosowane kortykosteroidy lub leki przeciwhistaminowe.

Innym skutkiem ubocznym terapii pijawkami przy żylakach jest nadmierne krwawienie. Jeśli pacjent ma skłonność do krwotoków lub cierpi na anemię, konieczne jest przetaczanie krwi. W celu przeciwdziałania ryzyku krwawienia można również równolegle podawać leki przeciwzakrzepowe. Jednak przed rozpoczęciem terapii pijawkami pacjenci muszą przyjmować antybiotyki przeciwko bakteriom z rodzaju Aeromonas.

Ślina pijawki zawiera różne aktywne składniki, które zapobiegają zlepianiu się płytek krwi w jelicie pijawki. Ponadto pijawki powodują miejscowe krwawienie, które może utrzymywać się przez wiele godzin, a nawet dni po zabiegu. Co więcej, pijawki mogą również powodować uszkodzenia skóry i owrzodzenia, choć ten efekt uboczny jest minimalny. Jeśli jesteś kandydatem do tej terapii, pamiętaj, aby przed poddaniem się zabiegowi omówić swój stan z lekarzem.

Pijawka jest stosowana w przypadku zatorów żylnych oraz w ratowaniu zagrożonych płatów pediklowanych, mikronaczyniowego transferu tkanek wolnych oraz rekonstrukcji piersi. Terapię pijawką wykonuje się zazwyczaj we wczesnych stadiach choroby. Pacjenci powinni być ściśle monitorowani pod kątem objawów zapalenia nerek wywołanego przez pijawkę. Podczas zabiegu, jeśli pijawka jest nadal żywa, może szukać innych miejsc do żerowania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like