Wpływ czynników zewnętrznych na powrót do zdrowia po laserowym usunięciu żylaków

Wpływ czynników zewnętrznych na powrót do zdrowia po laserowym usunięciu żylaków

Opóźnienie powrotu do zdrowia po laserowym usunięciu żylaków jest trudne do wyjaśnienia, ale może być związane z czynnikami zewnętrznymi, zmianami w wiedzy publicznej lub postrzeganiem procesu przez uczestników. Stwierdzono, że powrót do zdrowia po innych chorobach jest ograniczony przez strach przed powrotem do aktywności fizycznej. To samo można powiedzieć o pacjentach po laserowym leczeniu żylaków. W poniższym artykule przedstawiono zarys tego, czego można się spodziewać w zakresie czasu powrotu do zdrowia i wpływów zewnętrznych.

Recovery

Po zabiegu pacjenci są zachęcani do unikania aktywności o dużym natężeniu przez tydzień lub dwa. Ważne jest jednak, aby utrzymać nogi w pozycji uniesionej podczas okresu rekonwalescencji, ponieważ stanie w jednej pozycji może pogorszyć dotknięty obszar. Mogą wystąpić pewne drobne efekty uboczne, takie jak obrzęk i zasinienie. Obrzęk i zasinienie są normalne i mogą utrzymywać się do sześciu miesięcy. Większość pacjentów zauważy znaczną poprawę w zakresie objawów żylnych.

Chociaż czas rekonwalescencji różni się znacznie dla każdego pacjenta, pełne wyzdrowienie po tym zabiegu może trwać od tygodni do miesięcy. W zależności od ciężkości żylaków, niektórzy pacjenci mogą wymagać dodatkowych procedur po zabiegu laserowym. Czas odzyskiwania może wahać się od kilku tygodni do kilku miesięcy , ale pacjenci mogą spodziewać się szybszego powrotu do zdrowia niż ci, którzy poddają się tradycyjnej chirurgii . Jest to również bezpieczniejsze, nie pozostawia blizn, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku innych zabiegów na żyłach.

Ćwiczenia

Po zabiegu, możesz być w stanie wznowić normalną aktywność prawie natychmiast, ale ważne jest, aby ćwiczyć powoli i ostrożnie, aby zapobiec zakrzepom krwi i przyspieszyć proces gojenia. W zależności od stanu zdrowia i rodzaju zabiegu, bezpośrednio po zabiegu można zacząć chodzić lub dźwigać ciężary. Należy jednak zacząć powoli i zwiększać poziom aktywności tak, jak pozwala na to organizm. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek reżimu ćwiczeń.

Po laserowym usunięciu żylaków dozwolonych jest kilka ćwiczeń. Należą do nich ćwiczenia na górne partie ciała oraz zajęcia dla pacjentów, którzy mają pajączki. Możesz również nosić sportowe legginsy regeneracyjne z kompresją, aby ułatwić krążenie krwi. Spacer na co dzień jest również zalecany przez wielu chirurgów. Ćwiczenia te zapewnią Ci zdrowie i pomogą zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Aby uniknąć bólu, spaceruj przez co najmniej 30 minut dziennie i trzymaj się umiarkowanego reżimu ćwiczeń przez pierwsze kilka tygodni.

Behawioralne odzyskiwanie

Chociaż nie ma standardowych definicji dotyczących behawioralnego odzyskiwania po laserowym usuwaniu żylaków, istnieją pewne dowody na to, że pacjenci, którzy poddają się zabiegowi, doświadczają zwiększonej jakości życia po nim. Badanie Behavioural Recovery After Treatment For Varicose Veins (BRAVVO) miało na celu ocenę zdolności pacjenta do wykonywania normalnych czynności po zabiegu. Wyniki sugerują, że pacjenci po laserowym usunięciu żylaków doświadczają znacznego wzrostu jakości życia, a także pewności siebie w wykonywaniu tych czynności.

Aby ocenić czas trwania rekonwalescencji behawioralnej po laserowym usunięciu żylaków, w badaniu CLASS porównano trzy metody leczenia: opóźnioną skleroterapię piankową, EVLA i zabieg chirurgiczny. Wyniki badania zostały przedstawione w innym miejscu. Jednak wyniki tego badania są nadal kontrowersyjne i konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia lub obalenia tych wyników. Na razie wyniki te należy interpretować z ostrożnością.

Wpływy zewnętrzne

Po udanym laserowym usunięciu żylaków pacjenci mogą potrzebować powtórnych zabiegów. Zazwyczaj pacjenci powinni odczekać 6 tygodni przed poddaniem się dodatkowej terapii. Badania kliniczne wymagały na ogół sześciu tygodni do oceny sukcesu lub porażki, ale nierzadko wymagany jest okres do 12 tygodni. Pacjenci powinni być w stanie wykazać utrzymujący się znaczny dyskomfort lub niepełnosprawność przed poddaniem się dodatkowemu leczeniu. Poniżej przedstawiono zewnętrzne czynniki wpływające na powrót do zdrowia po laserowym usunięciu żylaków:

Niektórzy pacjenci zgłaszają niewielkie zasinienia po EVLT lub strippingu. Większość przypadków ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Inne zagrożenia obejmują opóźnioną ciasnotę i przypadkową energię lasera. Pacjentów zachęca się do unikania wytężonej aktywności fizycznej do czasu całkowitego wyleczenia zabiegu. Pacjent nie powinien prowadzić samochodu ani podnosić ciężkich przedmiotów przez kilka dni po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że pacjenci będą potrzebowali okresowych badań kontrolnych przez kilka miesięcy po zabiegu, aby uniknąć powikłań.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Jak rozpoznać początki żylaków
Czytaj Dalej

Jak rozpoznać początki żylaków

Jeśli doświadczyłeś objawów żylaków, nie jesteś sam. Stan ten może być bardzo niewygodny i może nawet prowadzić do…