Usuwanie żylaków odbytu – opis procedury

Usuwanie żylaków odbytu - opis procedury

Lekarz może zastosować różne metody w celu usunięcia żylaków odbytu. Istnieją trzy podstawowe rodzaje operacji żył odbytu: Ambulatoryjna Mikroflebektomia, Endovenous ablacja laserowa, oraz Ultrasound-guided foam sclerotherapy. Aby uzyskać bardziej szczegółową dyskusję, czytaj dalej. Istnieje wiele plusów i minusów każdego rodzaju zabiegu.

Ambulatoryjna mikro-flebektomia

Ambulatoryjna mikro-flebektomia jest minimalnie inwazyjną operacją usuwania żylaków odbytu. Zabieg trwa zwykle od 30 minut do godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Chora żyła jest usuwana za pomocą haka przez małe nacięcie. Żyła nie jest zszyta, więc nie doświadczysz żadnego bólu po zabiegu. Zaraz po zabiegu można powrócić do normalnych czynności – cytat ten jest rezultatem analiz redakcji serwisu ewadent.pl.

Ambulatoryjna mikro-flebomia jest zabiegiem małoinwazyjnym, który polega na wykonaniu drobnych nacięć. Chirurg używa następnie mikrohaka chirurgicznego do usunięcia tkanki żylaka. Zabieg trwa około 30 minut i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Po zabiegu można powrócić do normalnej aktywności w ciągu kilku dni. Aby zminimalizować szansę na zakrzepy i obrzęki, należy unikać forsownych zajęć przez jeden do dwóch tygodni. Skarpety kompresyjne i regularne spacery zmniejszą obrzęk i ból po zabiegu. Należy również utrzymać opatrunek przez co najmniej 24 godziny. Nacięcia zostaną osuszone w ciągu 24 do 48 godzin. Przy pierwszym zdjęciu opatrunku należy spodziewać się, że będzie on lekko wilgotny.

Endovenous laser ablation

Endovenous laser ablation to zabieg polegający na zamknięciu żyły od wewnątrz. Zabieg wykonywany jest najczęściej na dużych żyłach prostych. Najpierw w badaniu ultrasonograficznym zostanie zidentyfikowana żyła, która będzie poddana zabiegowi. Następnie do żyły wprowadza się wydrążoną igłę. Włókno laserowe zostanie wprowadzone przez tę pustą igłę. Włókno laserowe przenosi światło laserowe. Po zamknięciu żyły, laser zostanie włączony.

Inną metodą leczenia żylaków jest zastosowanie energii laserowej. Procedura ta wykorzystuje fale o częstotliwości radiowej lub lasery do zamknięcia żylaka. Zabieg ten może być wykonany tego samego dnia co operacja żylaków. Może być wykonywany w tym samym szpitalu lub przychodni co zabieg na żylaki.

Skleroterapia piankowa sterowana ultradźwiękami

Długoterminowa skuteczność porównawcza skleroterapii piankowej sterowanej ultradźwiękami w usuwaniu żylaków odbytu nie jest jasna. Do tego randomizowanego, kontrolowanego badania włączono 798 uczestników z żylakami pierwotnymi. Pierwotne wyniki obejmowały specyficzną dla choroby i ogólną jakość życia w ciągu pięciu lat, a także zastosowanie modeli efektywności kosztowej. Dane z kosztów leczenia uczestników i kwestionariusza EuroQol EQ-5D wykorzystano do oszacowania uzyskanych QALY.

Technika była udana technicznie u 93% pacjentów. U 29 pacjentów konieczne było wykonanie kolejnego nakłucia żyły, a u 203 nóg od jednej do trzech dodatkowych sesji skleroterapii. U 16 pacjentów dokonano rekanalizacji żył refluksowych. W 1,4% przypadków poważnymi powikłaniami były zakrzepica żył łydki i martwica skóry.

Operacja

Operacja usunięcia żylaków odbytu może być skutecznym sposobem na złagodzenie objawów. Skręcone żyły są nieestetyczne i niewygodne. Mogą być również bolesne. Pacjenci rozważający operację powinni rozważyć kilka czynników przed podjęciem decyzji. Procedura ta może nie być odpowiednia dla każdego pacjenta, a ryzyko z nią związane musi być dokładnie wyjaśnione. Ten artykuł zawiera ogólne informacje na temat żylaków i związanych z nimi zabiegów.

Pierwszym krokiem w leczeniu żylaków jest ustalenie, czy stan stał się poważny lub czy leczenie jest niepotrzebne. Dostawca usług medycznych może określić właściwe leczenie dla Ciebie poprzez wykonanie badania fizycznego. Mogą również wykonać badanie ultrasonograficzne, aby zobaczyć żyły i ich wzorce przepływu. Badanie ultrasonograficzne może wykryć wszelkie skrzepy krwi lub nieprawidłowości, jak również kierunek, w którym płynie krew.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Jak rozpoznać początki żylaków
Czytaj Dalej

Jak rozpoznać początki żylaków

Jeśli doświadczyłeś objawów żylaków, nie jesteś sam. Stan ten może być bardzo niewygodny i może nawet prowadzić do…