Jak dbać o skórę w okresie menopauzy? Porady

jak dbać o skóre w okresie menopauzy

Menopauza to nieuchronny etap w życiu każdej kobiety. Zwykle rozpoczyna się w okolicy 50. roku życia. Już kilka lat wcześniej mogą pojawić się symptomy przekwitania – uderzenia gorąca, nerwowość, problemy ze skórą. Jak dbać o cerę w tym specyficznym czasie?

Klimakterium to czas, w którym organizm kobiecy musi zmierzyć się z szeregiem zmian, głównie w układzie hormonalnym. Obniża się poziom progesteronu i estrogenu, co z kolei może prowadzić do pogorszenia jakości skóry. Panie zmagają się z wahaniami nastroju, mogą uskarżać się na uderzenia gorąca, zimne poty, kłopoty z pamięcią, rozdrażnienie, nerwowość. Część kobiet przechodzi przez okres przekwitania nie odczuwając większych dolegliwości, inne narzekają na znaczne pogorszenie samopoczucia i problemy zdrowotne. Co zrobić, by zminimalizować przykre objawy klimakterium? Jak poprawić jakość życia?

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu beautyfirst.pl

Skóra w okresie przekwitania

Panie wchodzące w okres przekwitania często zauważają, że ich skóra traci jędrność, staje się bardziej sucha, pogłębiają się zmarszczki, bruzdy, cienie pod oczami. Jednym słowem kondycja skóry znacznie się pogarsza, co nie pozostaje bez wpływu na samopoczucie kobiet. Menopauza to czas, gdy znacznie przyspieszają procesy starzenia się skóry. Co powoduje takie zmiany? Przede wszystkim:

  • utrata kolagenu;
  • spowolnienie odnowy keratynocytów;
  • zmniejszenie tkanki podskórnej;
  • obniżenie produkcji kwasu hialuronowego;
  • zmniejszenie liczby fibroblastów;
  • spadek funkcji gruczołów łojowych.

Najczęściej menopauza rozpoczyna się w okolicy 50-55 lat, niestety zdarza się, że dotyka także młode kobiety, które nie przekroczyły jeszcze 40. roku życia. To tzw. , która wymaga jak najszybszej konsultacji lekarskiej, może bowiem być objawem różnych chorób wymagających leczenia. Panie często wybierają się także do dermatologa, czy kosmetologa, aby poznać sposoby radzenia sobie z problematyczną cerą. Z całą pewnością skóra w tym czasie wymaga specjalnego traktowania i wyboru odpowiednich kosmetyków. 

Menopauza a pielęgnacja skóry

nie musi oznaczać końca pięknego wyglądu, zadbanej cery. Jeśli chcesz nadal zachwycać kobiecym wdziękiem, po prostu wprowadź kilka zmian. Zacznij staranniej dobierać kosmetyki, produkty do pielęgnacji ciała, zwróć szczególną uwagę na to, co jesz, więcej się ruszaj, dbaj o jakość snu. Pamiętaj, że niezwykle istotna jest codzienna pielęgnacja skóry, którą musisz nawilżać i odżywiać. Jednocześnie chroń ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wybieraj kremy z filtrem UV, szukaj kosmetyków, które w składzie mają kwas hialuronowy, ceramidy, witaminy (C, E), wodę termalną, retinol. 

Jeśli zauważysz, że twoja skóra jest bardziej podatna na podrażnienia, wybieraj kosmetyki delikatne, łagodzące podrażnienia. Każdego dnia dokładnie oczyszczaj skórę, pozbywając się zanieczyszczeń, usuwając zrogowaciały naskórek. Gdy już skompletujesz swój zestaw ratunkowy kosmetyków na czas menopauzy, zweryfikuj swoją dietę. To, co jesz ma niebagatelny wpływ na kondycję skóry! Wzbogać posiłki o produkty pełnoziarniste, suszone owoce, orzechy, nasiona i soję.

Choć niemal każda kobieta obawia się menopauzy i jej skutków dla kondycji i urody, nie każda przechodzi ją ciężko. Istnieje sporo sposobów na łagodzenie objawów i metod dbania o skórę, włosy i dobre samopoczucie. Pamiętaj, że w trakcie klimakterium nadal możesz pięknie wyglądać i dobrze się czuć!



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czytaj Dalej

Do czego służą okulary polaryzacyjne?

Okulary polaryzacyjne, choć znane od lat, wciąż budzą zainteresowanie ze względu na swoje unikalne właściwości. Jak działają te specjalistyczne okulary i dlaczego warto w nie zainwestować? Kluczowym elementem jest filtr polaryzacyjny, który redukuje odblaski światła, poprawiając ostrość widzenia i komfort oczu. Aby jednak okulary spełniały swoje zadanie, należy dobrać je odpowiednio, zwracając uwagę nie tylko na filtr polaryzacyjny, ale i na inne istotne funkcje. Filtr UV chroni siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, a filtr odbijający światło niebieskie jest nieoceniony przy długotrwałej pracy przed ekranem komputera. Wybór odpowiednich okularów polaryzacyjnych to inwestycja w zdrowie i komfort Twoich oczu, a także gwarancja lepszej widoczności w trudnych warunkach oświetleniowych.