Jeśli masz dość widoku pajączków, ablacja falami radiowymi może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Ten mało inwazyjny zabieg trwa około 45 minut i polega na wprowadzeniu małego cewnika do żyły w dolnej części nogi. Ciepło fal radiowych podgrzewa żyłę, która w końcu zamyka się i przekierowuje do innej żyły – fragment ten został przygotowany przez stronę . Po zabiegu może być zastosowany ucisk na miejsce wkłucia, ale jest to zwykle procedura ambulatoryjna.
Ten artykuł został przygotowany we współpracy z beautyconect.pl
ClariVein okluzja mechano-chemiczna
Procedura ClariVein okluzji mechano-chemicznej refluksu żylnego łączy środek sklerotyzujący i mechaniczne zniszczenie żyły w celu leczenia wybrzuszonych żylaków. Procedura jest wykonywana za pomocą specjalnego cewnika, który jest dwa do trzech razy cieńszy niż te używane w ablacji o częstotliwości radiowej. Stosuje się znieczulenie miejscowe, a cała procedura nie powinna trwać dłużej niż trzydzieści minut.
Badanie zostało przeprowadzone na 300 pacjentach. Większość pacjentów poddała się zabiegowi na jednej nodze. Większość miała wielkie żyły odpiszczelowe, natomiast zabieg może również leczyć wiele żył w tej samej nodze. Pacjenci byli dobrze zadowoleni i doświadczali tylko minimalnego bólu okołoproceduralnego. Konieczne są jednak dalsze badania w celu określenia efektywności kosztowej procedury.
Jednym z istotnych powikłań było przemijające zapalenie żył, ale przypadki te były rzadkie. Częstość powikłań w przypadku tej procedury była porównywalna z RFA i MOCA, a znacznie niższa niż w przypadku skleroterapii piankowej. Ta niska częstość występowania może być przypisana mniejszej energii potrzebnej podczas zabiegu. Mniejsza częstość występowania powierzchownego phlebitis może być również wynikiem mniejszego urazu i perforacji.
W kilku badaniach porównano procedurę mechaniczno-chemiczno-okluzyjną ClariVein w przypadku refluksu żylakowego. W jednym prospektywnym, niekontrolowanym badaniu oceniono wyniki zastosowania ClariVein z POL u pacjentów z refluksem SSV. Dodatkowo badacze oceniali odsetek powikłań zabiegu w obecności refluksu.
W jednym z badań, przeprowadzonym przez Viani, oceniano skuteczność technik EVTA i RFA z użyciem cewki i spienionego leku sklerotyzującego w leczeniu niewydolnych żył przeszywających. Chociaż istnieje niewiele opublikowanych wyników, wykazano, że procedura mechaniczno-chemicznej okluzji ClariVein jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu żylaków.
Badanie LAMA było prospektywnym obserwacyjnym raportem wieloośrodkowym obejmującym 75 pacjentów. Objawowi pacjenci byli oceniani w środowiskowych ośrodkach żylnych. Wybrane żyły miały średnicę od 4 do 12 mm. Wskaźniki zamknięcia wynosiły 100% w ciągu jednego tygodnia, 98% w ciągu trzech miesięcy i 94% w ciągu sześciu miesięcy. Ponadto, wynik nasilenia klinicznego żył był znacząco poprawiony we wszystkich punktach czasowych. Badanie nie było jednak zaślepione i miało ograniczenia.
Ambulatoryjna flebectomia
Ambulatoryjna flebectomia jest minimalnie inwazyjną procedurą leczenia żylaków. Usuwa dużą część żyły przez kilka małych nacięć. Nie ma szwów używanych w tej procedurze, i nie ma praktycznie żadnego przestoju. Odbywa się to w gabinecie lekarskim, a pacjenci mają niewiele do bólu lub czas rekonwalescencji po nim.
Procedura trwa od 45 minut do godziny. Niektórzy pacjenci zauważają rezultaty natychmiast, podczas gdy inni widzą stopniową poprawę w ciągu kilku tygodni. Wizyty kontrolne pomogą lekarzowi określić, czy potrzebne są dodatkowe zabiegi. Kilka sesji może pomóc w usunięciu więcej niż jednej żyły. Procedura ta jest zalecana dla pacjentów z małymi lub łagodnymi żylakami. W zależności od nasilenia dolegliwości, pacjent może potrzebować kilku sesji.
Najważniejszym czynnikiem przy wyborze kliniki do ambulatoryjnej flebektomii usuwania żylaków za pomocą fal radiowych jest jej wskaźnik sukcesu. Zabieg ten jest wysoce skuteczny, a ponad 88 procent pacjentów zgłasza, że żylaki zniknęły. Procedura została również udowodniona jako bezpieczna i skuteczna, z niewielkim tylko ryzykiem infekcji.
Procedura ta nie jest tak inwazyjna jak inne procedury wykorzystujące lasery. Polega ona na wprowadzeniu cienkiego cewnika do żylaka w celu jego ogrzania. W ciągu kilku tygodni żyła zaczyna się wchłaniać. Niewielkie blizny będą wynikiem. Procedura będzie bezbolesna. Może być wymagane noszenie pończoch uciskowych przez kilka tygodni po zabiegu.
Inne metody leczenia żylaków to skleroterapia i terapia laserowa. Mikroskleroterapia jest podobna do skleroterapii, ale do wstrzyknięcia płynu do żyły używa się mniejszej igły. Laseroterapia wykorzystuje światło o wysokiej intensywności zamiast igły. Metoda ta nie jest tak skuteczna w przypadku większych żylaków, ale może być stosowana w przypadku mniejszych żylaków. Jest to procedura niechirurgiczna, a pacjent pozostaje przytomny podczas całej procedury. Procedura może być wykonana w ciągu kilku sesji i może być zakończona w ciągu kilku tygodni.
Ambulatoryjna flebektomia z użyciem fal radiowych jest doskonałą alternatywą dla usuwania i podwiązywania żył. Procedura ta jest bardziej skuteczna niż stripping i podwiązanie, ale obie procedury mają swoje ryzyko. Pacjenci powinni unikać przyjmowania aspiryny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych i leków rozrzedzających krew przed tym zabiegiem. Pacjenci powinni również nosić wygodne ubrania i usunąć wszelką biżuterię w pobliżu badanego obszaru. Pacjent może wymagać przebrania się w fartuch, aby poddać się zabiegowi.
Ablacja prądem o częstotliwości radiowej
Ablacja prądem o częstotliwości radiowej to mało inwazyjna metoda usuwania żylaków. Zabieg wymaga niewielkiego nacięcia w miejscu dotkniętym chorobą, a pacjent otrzyma krem miejscowo znieczulający, aby zminimalizować dyskomfort. Lekarz wprowadzi mały cewnik o częstotliwości radiowej przez to nacięcie i użyje ultradźwięków, aby poprowadzić go w odpowiednie miejsce. Cewnik jest następnie umieszczany wewnątrz nieprawidłowej żyły, a elektroda o częstotliwości radiowej jest następnie wprowadzana przez cewnik do jego końcówki. Ciepło z energii o częstotliwości radiowej jest następnie stosowane do wyściółki żyły, powodując oparzenie na jej powierzchni.
Oprócz poprawy krążenia, ablacja prądem o częstotliwości radiowej przynosi inne korzyści. Niewielkie nacięcie w okolicy kolana pozwala lekarzowi na wykorzystanie energii o częstotliwości radiowej do zniszczenia ściany żyły, powodując jej zapadnięcie. Leczona żyła jest następnie wchłaniana do otaczającej tkanki. Zabieg jest bezpieczny i nie wymaga hospitalizacji. Pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Procedura ma 98-procentowy wskaźnik sukcesu i nie wymaga pobytu w szpitalu ani znieczulenia ogólnego.
Oceny po zabiegu
Po wstępnej konsultacji, pacjenci mogą zdecydować się na zabieg zwany ablacją, który wykorzystuje częstotliwość radiową lub energię lasera do uszczelnienia dotkniętej żyły. Zabieg ten polega na wprowadzeniu małego cewnika do chorej żyły. Następnie wprowadza się sondę podłączoną do modułu grzewczego o częstotliwości radiowej. Ciepło pochodzące z lasera lub energii o częstotliwości radiowej powoduje obkurczenie żyły i przekierowanie krwi do zdrowszych żył. Pacjenci zgłaszali znaczną poprawę wyglądu nóg po ablacji. Dla uzyskania optymalnych efektów kosmetycznych zaleca się zwykle stosowanie pończoch uciskowych.
Ocena po zabiegu jest konieczna, aby upewnić się, że zabieg zakończył się sukcesem. Pacjent może odczuwać pewne drobne objawy po zabiegu. Mogą one obejmować zasinienie lub obrzęk, drętwienie, bolesny ból i ciężkość w żyle. Jeśli jednak objawy te utrzymują się, możliwe jest, że zabieg powoduje leżące u podstaw zaburzenia żylne.
Żylaki mogą być niebezpieczne. Oprócz powodowania bólu, mogą prowadzić do zakrzepów krwi i innych problemów. Na szczęście ablacja może wyeliminować duże, nieestetyczne żyły i związane z nimi objawy. Po badaniu, pacjentom mogą być również przepisane leki zapobiegające zakrzepom krwi. Oprócz ablacji, pacjenci są zwykle instruowani, aby nosić węże uciskowe i przyjmować przepisane leki zapobiegające zakrzepom krwi.
Na ogół pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności w ciągu 24 godzin po ablacji prądem o częstotliwości radiowej. Jednakże, pacjenci powinni powstrzymać się od podnoszenia ciężarów i wykonywania ciężkich czynności przez sześć do ośmiu miesięcy po zabiegu. Znieczulenie ogólne stawia starszych pacjentów z poważnymi warunkami medycznymi na ryzyko poważnych powikłań. Procedura może spowodować dezorientację, zapalenie płuc i udar. Wskazana jest konsultacja z chirurgiem naczyniowym w celu omówienia z lekarzem ryzyka i korzyści wynikających z ablacji prądem o częstotliwości radiowej.
Pacjenci mogą zaplanować wizyty kontrolne u swojego lekarza raz w roku. Wizyty kontrolne można również zaplanować z sekretarką medyczną. Pomoże to lekarzowi monitorować postępy zabiegu i zidentyfikować wszelkie nowe powikłania. Po udanym zabiegu, pacjent może nadal wymagać kilku wizyt kontrolnych. U niektórych pacjentów ocena po zabiegu następuje po dwóch do czterech lat.
Podobne tematy